Ο κινηματογράφος σε Forum...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Ο κινηματογράφος σε Forum...

Cinema...and others...
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Anime...

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
parisk27
Admin
Admin
parisk27


Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ηλικία : 35
Localisation : Ηλιούπολη
Registration date : 16/05/2007

Anime... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Anime...   Anime... EmptyΠεμ Μάης 24, 2007 12:08 pm

Λοιπόν μου έχουν προτίνει πολλά άτομα κάποια anime λέγοντας μου πως είναι πολύ ωραία...Δεν έχω δει ποτέ...Θα ήθελα να μου πείτε αν σας αρέσουν,ποιά σας άρεσαν και περι τίνος πρόκειτε...;;; confused confused confused
Μου έχουν προτίνει το "Ghost in the shell"...Το έχει δεί κανένας...;;;










"Ghost in the shell 2: Innocence" trailer: ΕΔΩ!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις Κυρ Ιουν 03, 2007 4:51 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://cinema.forumgreek.com
george23

george23


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ηλικία : 35
Localisation : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 24/05/2007

Anime... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Anime...   Anime... EmptyΠαρ Μάης 25, 2007 12:43 am

Τα anime είναι κάτι που θεωρώ ότι ξέρω(μέχρι κάποιο συγκεκριμένο βαθμό φυσικά). Υπάρχουν πάρα πολλές κατηγορίες, που κατα τη γνώμη μου μπορούν να καλύψουν πολύ απαιτιτικά γούστα.

Ξεκινώντας από τα πιο συνηθισένα, τα shonen. Σε αυτη την κατηγορία περιλαμβάνονται τα Dragonball(ίσως το πιο γνωστό στην Ελλάδα ), Naruto( το πιο γνωστό στον κόσμο! οι περιπέτειες ενός μικρού νίντζα-όσοι το είδαν κόλλησαν), Bleach(έχει να κάνει με κάποια πνεύματα τους Death Gods-κάτι σαν σαμουράι-, οι οποίοι προστατεύουν τις ψυχές των ανθρώπων-επίσης πολύ γνωστό παγκοσμίως)κ.α

Για αυτούς που θα θεωρήσουν ότι τα παραπάνω είναι πολυ παιδικά για αυτούς Very Happy υπάρχουν anime πολυ πιο βίαια και σκληρά όπως Hellsing, Basilisk, Trinity Blood.

Yπάρχουν επίσης anime μυστηρίου, αστυνομικά κπλ.. Το πιο καλό και ένα από τα αγαπημένα μου είναι το Deathnote.To story του είναι ότι ένα παληκάρι 18 χρονών βρίσκει ένα τετράδιο( προφανώς το Deathnote Very Happy ), στο οποίο αν κάποιος γράψει το όνομα ενός ανθρώπου και έχει στο νου του την φάτσα του, ο άνθρωπος αυτός θα πεθάνει μέσα σε 40 δεύτερα απο καρδιακή προσβολή. Ο τύπος αυτος χρησιμοποιεί το τετράδιο για να σκοτώσει όλους τους κακοποιούς του κόσμου( την έχει δει θεός που κρίνει). Το προβλήμα είναι ότι ένας ντεντέκτιβ αναλαμβάνει να τον βρει και να τον σταματήσει για χάρη της αστυνομίας. Έτσι έρχεται μια σύγκρουση δύο ατόμων, των οποίων το IQ χτυπάει κόκκινο. Πραγματικά πολύ καλό!


Ακόμα και αισθηματικά υπάρχουν. Πρόσφατα βγήκε το RomeoXJuliet που όπως λέει και το όνομα του είναι μια διασκευή του έργου του Σαίξπηρ σε Anime( και όντως είναι αρκετά καλό)
Αυτά προς το παρόν!Βέβαια υπάρχουν πολλές κατηγορίες ακόμα και ακόμα περισσότερες σειρές. Δεν σας κουραζω όμως άλλο(εκτός άν μου το ζητήσεται ) ¨Αμα θέλει κάποιος να δώσω διευθύνσεις για να κατεβάσει anime ας μου πει.Για αρχή, ένα καλό site που χρησιμοποιώ συχνά είναι αυτή http://www.realitylapse.com/. Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parisk27
Admin
Admin
parisk27


Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ηλικία : 35
Localisation : Ηλιούπολη
Registration date : 16/05/2007

Anime... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Anime...   Anime... EmptyΚυρ Ιουν 03, 2007 1:49 pm

Μου εδωσε ενας φιλος μου το Σαββατο το One Piece.Ειδα 2 επεισοδια και μου φανηκε ωραιο.Οπως μου λεει θα κολλησω μετα το 15ο επισοδειο.Μου εδωσε και το Naruto.Δεν το αρχισα ακομα.Λεω να τελειωσω το ενα και μετα να αρχισω το αλλο.Το Death Note που ανεφερες μου αρεσε αρκετα και μολις τωρα αρχισα να κατευαζω το πρωτο επεισοδιο για να σω αν θα μου αρεσει...και αν ειναι θα τα κατευασω ολα...

Εψαξα και στο παραπανω site και κοιταξα μερικα τραιλερ στο youtube δηλαδη μονο 2 ή 3...και ενα που μου πσιλοαρεσε απο το τραιλερ...Αυτο ειναι το Black Cat.To εχει δει κανεις;Το τραιλερ αν δεν το εχετε δει σας αρεσε ή μπα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://cinema.forumgreek.com
george23

george23


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ηλικία : 35
Localisation : Άγιος Δημήτριος
Registration date : 24/05/2007

Anime... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Anime...   Anime... EmptyΤρι Ιουν 05, 2007 12:43 pm

Το one Piece είναι καλή επιλογή για να ξεκινήσεις.Βέβαια, κατά τη γνώμη μου πάντα, το Naruto είναι λίγο καλύτερο.
Δεν ξέρω αν τα πήρες όλα τα επεισόδια του One Piece, πάντως επειδή είναι από τα anime με τα πιο πολλά επεισόδια (γύρω στα 310 μέχρι στιγής και βγαίνει καινούριο κάθε βδομάδα) και θα κάνεις πολύ καιρό να το τελειώσεις, θα σε συμβούλευα να αρχίσεις και το Νaruto μαζί αφού έχεις σκοπό να το δεις (παρόλα αυτά, όπως βολεύται κανείςRazz). Εγώ παρακολουθω παράλληλα 5 σειρές αυτο τον καιρο
Very Happy Very Happy .

Όσο για το Black Cat, πρώτη φορά το ακούω. Φαίνεται να έχει καλό σχέδιο, αλλά δεν ξέρω καθόλου για την υποθεσή του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Anime...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ο κινηματογράφος σε Forum... :: Ταινίες :: Κινούμενα Σχέδια-
Μετάβαση σε: